TYT Nasıl Çalışılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TYT Nasıl Çalışılır, TYT genel itibariyle istikrarlı ve planlı çalışmaya dayalı başarılı olabileceğiniz bir sınavdan ibarettir.

Temel Yeterlilik Testine (TYT) girecek adaylar Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 120 soru ve 135 dakikadan oluşan bir sınava test edilecektir.

Bilgiden çok zamanın ön plana çıktığı TYT öğrencilerin ilk girdiği oturumdur.

 • Temel Matematik testi: 40 soru
 • Türkçe testi: 40 soru
 • Sosyal Bilimler testi: 20 soru
 • Tarih: 5 soru
 • Coğrafya: 5 soru
 • Felsefe: 5 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 soru
 • Fen Bilimleri testi: 20 soru
 • Fizik: 7 soru
 • Kimya: 7 soru
 • Biyoloji: 6 soru

Adayların 2022 TYT Konularına bakarken, soru dağılımlarında her sene çıkan sorulara özen göstermesi aday için daha yararlı olacaktır.

Sınava girecek aday 2022 TYT konularının ve soru dağılımlarının olduğu tabloyu iyi değerlendirmeli ve programlı çalışmalıdır.

TYT Nasıl Çalışılır? TYT Nasıl Biter?

Maddeler halince TYT Nasıl Çalışılır?

1- Hedef Belirle

Hedef Belirle

TYT Nasıl Çalışılır, Belirleyeceğin hedefin netliği önemli değildir. Şu üniversitenin şu bölümü gibi net kararlar vermek zorunda değilsin. Önemli olan ne doğrultuda ilerleyeceğini bilmendir. Örneğin sayısal alanda ilerleyeceğini bilmen bile bir hedeftir. Ya da neyi istemediğini bilmek bile önemlidir.

2- Yeni sınav sistemini ve soru tiplerini kavra

Sınavı savaşa benzetecek olursak düşmanımızı tanımadan sınava girmeniz oldukça anlamsız olacaktır. Her sene kendini yenileyip değiştiren sınav sistemine ve soru tiplerine hakim olmalı siz de yeniliklere ayak uydurmalısınız.

3- Kaynak kitap seçimini iyi yap

Kaynak seçimi yaparken popülariteden çok, kaynaktaki soruların ÖSYM’nin sorularına ne derece yakın olduğuna bakmalısın. Hocalarının tavsiyesi üzerine de kaynaklarını seçebilirsin. Tekdüze soru tipinden uzak, çeşitli ve bol soru içeren kaynakları tercih etmen sana fayda sağlayacaktır.

4- Temel oluştur

Sağlam olmayan temeller üzerine yeni bilgiler koyarak güçlü bir bilgi birikimi elde edemeyiz. Bu nedenle öncelikle sağlam bir  temel oluşturmalısın. Öğrenmeye çalıştığınız konunun mantığını kavramalısın. Ancak bu şekilde bilgi birikimini ileri seviyeye taşıyabilirsin.

5- Zaman yönetimini öğren

Zaman Yönetimini Öğren

Bu maddede zaman yönetiminden kastımız gün içinde kaç saatinizi ders çalışmaya ayırabilirsiniz ve bu saatleri iyi bir şekilde nasıl planlayabilirsiniz bunu görmek. Maksimum verim alabileceğin saatleri belirleyip bu saat aralıklarında çalışırsan ne zaman kaybı ne de motivasyon eksikliği yaşarsın. TYT nasıl çalışılır.

6- Planlı ve programlı çalış

Her şey saati saatine dakikası dakikasına olmak zorunda değildir elbette. Programın ne kadar esnek olursa uyum sağlamanız o kadar kolay olacaktır. Mesela bir gün içinde en az 20 soru paragraf 20 soru problem çözmen gerekiyorsa bunları belli bir saatle sınırlandırmak seni baskı altında hissettirecektir. O sınırlandırdığın saatte soruları çözmezsen, tren kaçmış gibi hissedecek ve muhtemelen aynı gün içinde bir daha o sorulara vakit ayırmayacaksın.

Bu nedenle bu saatte bunu çalışacağım demek yerine bugün bunları çalışacağım dersen o gün moduna ya da önceliklerine göre çalışmanın rahatlığını yaşarsın. Saatlerini planlamanın zahmetinden kurtulup günlerini planlarsın. Ancak bunu yaparken o gün çalışacağın konuları gün aşımına uğratmamaya özen göster :D Sorumluluklarını erteleme sadece istediğin saatte yap.

7- Çıkmış sorulara ve konuların çıkma oranlarına göre çalış

Bu dönemde ederi kadar değer verme mantığı ile hareket edersek oldukça rahatlarız. Örneğin iki yılda 1 soru çıkan konu ile her yıl 3-4 soru çıkan konuya aynı zamanı ayırmak pek akıllıca olmaz. Bu nedenle her sene yapılan sınavdaki soru dağılım tablosunu (LİNK) dikkatlice incelemeli ve çalışma programını buna göre ayarlamalısın.

8- Kolaydan zora doğru git

Bu maddeyi her bir konu özelinde uygulayabilirsin. Çalıştığın bir konudan soru çözümü yaparken direkt zordan başlamak yerine hem alıştırma olması için hem de tam olarak konunun mantığını kavramak adına önce basit ve anlaşılır sorulardan başlamak daha iyi olacaktır.

9- İyi olmadığın derslere konulara ağırlık ver

İyi olduğunuz konuları tekrar tekrar çalışmak ve sorularını çözmek sana iyi hissettirebilir. Ancak bunlara takılıp kalmamak gerekir. İlerlediğini ve başardığını görmek istiyorsan güvenli alanından çıkmalısın. Sürekli çalışmayı ertelediğin ya da çalışıp anlamadığını düşündüğün konuların üstünde durmalı, eksiklerine odaklanmalısın.

10- Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çöz

Konu Çalıştıktan Sonra Mutlaka Soru Çöz

Bu en önemli maddelerin başında geliyor. Sadece konuya çalışmak maalesef sana pek fayda sağlamaz. Konuya çalıştıktan sonraki en kısa sürede hatta mümkünse direkt konunun üzerine soru çözümü yapmak, o konuyu gerçek anlamda öğrenmeni sağlayacaktır. Hocalar genelde dersten tam verim alınmasını sağlamak için ders sonunda test dağıtıp çözdürürler, sebebi budur.

11- Her gün paragraf ve problem çöz

Sınava girenleri zorlayacak ve kesin çıkacağını bildiğimiz paragraf  ve problem soruları… Bunların her gün az da olsa çözülmesini istemememizin sebebi öğrencinin pratiklik kazanmasını sağlamak. Paragraf ve problem çözmeyi günlük bir rutin haline getirirsen sınavda kolaylıkla halledebilirsin.

12- Bol ve çeşitli soru çözümü yap

Bol ve Çeşitli Soru Çözümü Yap

Ne kadar çok soru tipi görürsen sınavda karşına çıkabilecek tatsız sürprizlerden de o kadar korunmuş olursun. Bu konuda hazırlıklı olmak önemlidir. Çalıştığın konuları pekiştirmenin yolu da bol soru çözümünden geçer.

13- Yapamadığın soruları öğren

Tüm test kitabını bitirdiysen ve içinden yapamadığın soruları sormadıysan yaptığın tek şey bildiklerini pekiştirmek olmuştur. Ancak senin öncelikle bilmediklerini öğrenmeye ihtiyacın var. Bunun için yapamadığın her soruya zaman ayırıp öğrenmen gerekiyor. Yani bildiklerini pekiştirirken bilmediklerini öğrenmen gerekiyor. Bu da ancak yapılamayan soruların çözümünü öğrenmek ile mümkün.

14- Derslerin katsayısına göre önem sırası belirle

Bunu her ders özelinde zaten yapıyorduk. Dersin içindeki konuların önem sırası olduğu gibi başlangıçta her bir derse ayırmamız gereken vakit de katsayılarla orantılı olmalıdır. Aynı şekilde tercih ettiğin alana göre de derslerin önceliğini belirleyebilirsin.

15- Haftada en az iki deneme çöz

Denemelerin her biri aslında birer antrenmandır. Ne kadar antrenmanlı olursan asıl sınav geldiğinde o kadar tecrübeli olursun. Bu anlamda denemelere önem verin, işinizi şansa bırakmayın. Başlarda daha seyrek deneme çözsen de sınav yaklaştıkça deneme sıklığını mutlaka arttırmalısın. Hatta sonlara doğru test kitapları üzerinden değil denemeler üzerinden ilerleme kaydedilebilir.

16- Çözdüğün denemeleri analiz et

Çözdüğün Denemeleri Analiz Et

Bu madde eksiklerini tam anlamıyla görmen için en iyi yöntemdir. Ama sadece bunu yapman yeterli değildir. Yaptığın analizin sonuca göre yeni bir rota belirlemeli, yaptığın yanlışların, eksiklerinin üzerine gitmelisin.

17- Eksiklerinden korkma

Eksiklerini gördükten sonra onlara yoğunlaşıp eksiklerinin üzerine gitmelisin. Eğer eksiklerini görmezden gelirsen hiç istemeyeceğin anda (gerçek sınavda) karşına çıkacaklardır. Hala vakit varken üstünde durman gereken konulara yoğunlaş. İhmal etme, erteleme.

18- AYT’nin varlığını unutma

Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım. Hayatımızın her alanı için geçerlidir bu. Tek bir işe fazla odaklanıp diğer işleri ihmal edersek asıl odaklandığımız işin de bir önemi kalmaz. Genel tabloya odaklanmamız lazım. Yani YKS’ye.

Unutmayalım ki bu test zeka testi değil seviye belirleme ve çalışma kapasitenizi ölçme sınavıdır. TYT Nasıl Çalışılır.

TYT Nasıl Çalışılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir