AYT Nasıl Çalışılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AYT Nasıl Çalışılır, AYT 160 soru ve 180 dakikadır. Zamandan çok bilginin ön plana çıktığı bu sınav öğrencilerin ikinci girdiği oturumdur.

AYT’de, sayısal puan türünden tercih yapmayı düşünen adayların 40 soru Matematik, 14 soru Fizik, 13 soru Kimya ve 13 soru Biyoloji olmak üzere 80 sorudan sorumludurlar.

Eşit ağırlık puan türünden tercih yapmayı düşünen öğrenciler de 24 soru Türk Dili ve Edebiyatı, 40 soru Matematik, 10 soru Tarih-1 ve 6 soru Coğrafya-1 olmak üzere 80 sorudan sorumludurlar.

 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi
 • Türk Dili ve Edebiyatı: 24 soru
 • Tarih-1: 10 soru
 • Coğrafya-1: 6 soru
 • Sosyal Bilimler-2 Testi: 40 Soru
 • Tarih-2: 11 soru
 • Coğrafya-2: 11 soru
 • Felsefe: 12 soru
 • Din Kültürü veya Felsefe Ek: 6 soru
 • Matematik Testi: 40 Soru
 • Gelişmiş Matematik: 30 soru
 • Geometri: 10 soru
 • Fen Bilimleri Testi: 40 soru
 • Fizik: 14 soru
 • Kimya: 13 soru
 • Biyoloji: 13 soru

Adayların 2023 AYT konularına bakarken, soru dağılımlarında her sene çıkan sorulara özen göstermesi aday için daha yararlı olacaktır.

Sınava girecek aday 2023 AYT konularının ve soru dağılımlarının olduğu tabloyu iyi değerlendirmeli ve programlı çalışmalıdır.

AYT Nasıl Çalışılır? AYT Nasıl Biter?

Maddeler halince AYT Nasıl Çalışılır?

1) Sağlam psikoloji

Sağlam Psikoloji

TYT’den bağımsız olarak AYT daha psikolojik bir savaştır. Yeterli bilgi birikimin olsa dahi psikolojik savaşın üstesinden gelemezsen tüm emeklerini çöpe atmışsın demektir. Bu dönemde daha çok kendine odaklanmanı tavsiye ederiz. Diğer adayların daha iyi temellerinin olması, senden daha hızlı ilerlemeleri motivasyonunu etkilememeli. Sen sadece eski senle yarış, yerinde saymamaya dikkat et.

2) Bilinçli ve disiplinli ol

Başarılı ve başarısız insanın farkı düzenli çalışmaktır. Sanılanın aksine zeka ile pek alakası yoktur. Düzenli olarak emek ettiğin bir konuda başarısız olman pek mümkün değildir. Bu nedenle gerçekten çalışman gereken konuları iyi tespit et ve etkili bir şekilde çalışmaya bak. Mümkünse günü gününe yapacağın tekrarlar oldukça hızlanmanı sağlayacaktır.

3) Kesinlikle ipin ucunu kaçırma

Her konu bittiğinde testlerini de bitir. Gerçek öğrenmeyi sağlamak için konu çalışman bu noktada yetersizdir. Konu çalışması bittikten sonra üstüne konu ile ilgili bol soru çözümü yapılmalıdır. Konuları da biriktirmemeye ve sınava kadar olan plana sadık kalmaya özen gösterin.

4) Çözemediğiniz soruları soracak biri olmalı

Çözemediğiniz Soruları Soracak Biri Olmalı
Aslında eksiklerin seni bir ileri seviyeye taşıyacak basamaklardır. Eksiklerinle yüzleşmekten çekinip üstüne gitmezsen yerinde sayarsın. Bu nedenle çözemediğin soruları ya hocalarına sorarak ya da çeşitli soru çözüm uygulamalarını kullanarak mutlaka öğren.

5) Yılların yorgunluğunu at

Buraya kadar kolay gelmedin, bunun farkındayız. Ama sona yaklaşmışken pes edemezsin. Pes edeceksen neden buraya kadar geldin. Son düzlükte çok yıprandığın için ağırlaşma aksine öne çıkmaya bak.

6) Yeni nesil soru kavramı

Her sınavda olduğu gibi güncel soru tiplerine hakim bir aday sınavda sürprizlerle karşılaşmayacaktır. Bu nedenle kendini güncel soru tiplerine göre yenilemiş kaynakları çözmeye gayret etmelisin.

8) Çıkmış sorular üzerinde dur

Çıkmış Sorular Üzerinde Durun

Benzer soruların hazırlanabilmesi ihtimaline karşı çıkmış sorular üzerinde durabilirsin. Yıllardır üniversite sınavı için soru hazırlandığını düşünürsek, sınavda çıkmış sorulara benzer sorular mutlaka olacaktır.

9) Denemelere önem ver

Denemeler, gidişatın hakkında en güvenilir göstergelerden biridir. Sınav ortamında birkaç deneme çözüp analiz ettikten sonra eksiklerini büyük oranda görürsün. Hatta gerçek sınav hakkında tahminlerde bile bulunabilirsin.

10) AYT’nin bilgi ağırlıklı bir sınav olduğunu unutma

Bu sınavdaki mottomuz yoruma yer yok. Bu sınavda çalıştığınız kadar yaparsınız arkadaşlar. TYT’nin aksine bilgi ağırlıklı bir sınavdır. Zayıf olduğun konulara yoğunlaşarak elinden geleni yap. İşini şansa bırakma.

Arkadaşlar sonuç olarak emek vermeden, başarı elde edemezsiniz. Düzenli emek ettiğiniz taktirde ise çok güzel başarılar elde edebilirsiniz.

AYT Nasıl Çalışılır sorusunu sizler için  maddeler halinde düzenledik. Dikkatli bir şekilde planlama yapmanızı öneririz. AYT’de unutmayalım ki bu sınavlar çalışma kapasitesine bakmaktadır. 2023 AYT Nasıl Çalışılır.

AYT Nasıl Çalışılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir